Napište nám:info@blokprotiislamizaci.cz
NY Times: Ukrajinský režim dodává raketové motory Severní Korei
U.S. President Barack Obama meets with Ukraine President-elect Petro Poroshenko in Warsaw June 4, 2014. REUTERS/Kevin Lamarque

Překlad Tomáš Haas, 15.8.2017, The New York Times, 14.8.2017, Williama J. BROAD a DAVID E. SANGER
________________________________________
Severní Korea Úspěchy testů mezikontinentální balistické střely, která se je schopna dosáhnout Spojené státy podle odborné analýzy zveřejněné toto pondělí a podle amerických zpravodajských služeb, umožnily nákupy mocných raketových motorů, pravděpodobně z ukrajinského závodu s historií spojenou se sovětským raketovým programem.

Studie pomohla vyřešit záhadu, jak to, že Severní Korea tak náhle, po sérii neúspěchů vybuchujících raket, z nichž některé mohly být způsobeny americkými sabotážemi dodavatelských řetězců a kybernetickými útoky. Po serii neúspěchů změnila Severní Korea v posledních v posledních dvou letech podle nové studie Michaela Ellemana, raketového experta Mezinárodního institutu pro strategická studia jak design, tak dodavatele.

Taková míra externí pomoci Severní Koreji by byla pozoruhodná, protože prezident Trump jako hlavní zdroj hospodářské a technologické pomoci Severní Koreji označil jen Čínu. Nikdy neobvinil ani Ukrajinu, ani Rusko. Ministr zahraničí, Rex. W. Tillerson, ale po posledním testu ICBM minulý měsíc odkazoval nepřímo na Čínu a Rusko jako na státy, které vyvíjely v Severní Koreji největší ekonomickou aktivitu
Analytici, kteří studovali fotografie severního vůdce, Kim Jong-una na snímcích z jeho inspekce nových raketových motorů, došli k závěru, že jejich konstrukce pochází z návrhů motorů, které kdysi poháněly rakety Sovětského svazu. Motory byly tak silné, že jediná raketa by mohla mezi oběma kontinenty přenést 10 termonukleární hlavic.

Výroba všech sovětských raketových motorů byla prováděna pouze několika výrobními závody v bývalém Sovětském svazu. Vládní vyšetřovatelé a odborníci zaměřili svá šetření na konkrétní továrnu vyrábějící tento typ motorů, na Ukrajině, na okraji území, kde Rusko bojuje válku nízké úrovně s cílem odtrhnout část Ukrajiny. Během studené války továrna vyráběla nejsmrtelnější sovětské rakety, včetně obří SS-18. Továrna po nějakou dobu pokračovala v dodávkách motorů a jejich komponentů Rusku i poté, co Ukrajina získala nezávislost.

Kim dobře ví, že jenom atomové zbraně a rakety mohou zachránit jeho režim. Kdyby je neměl skončil by jako Kadáfí.

Kim dobře ví, že jenom atomové zbraně a rakety mohou zachránit jeho režim. Kdyby je neměl skončil by jako Kadáfí.

Potom, co byl na začátku roku 2014 odstaven od moci pro-ruský prezident Viktor Janukovyč, upadla státem vlastněná továrna, známá jako Yuzhmash , na těžké časy. Rusové zrušili upgrade svého jaderného arsenálu. Továrna nemá náhradní výrobní program, není dostatečně využívaná, topí se v nezaplacených účtech a trpí nízkou morálkou pracovních sil. Odborníci se domnívají, že je nejpravděpodobnějším zdrojem motorů, které v červenci poháněly dvě ICBM v testech, které poprvé signalizovaly, že Severní Korea má rakety s dosahem a nosností, i když pravděpodobně ne přesností, nebo technologií nezávislých hlavic, které mohou ohrožovat americká města.

 

 

 

„Je pravděpodobné, že tyto motory pochází z Ukrajiny – pravděpodobně byly dodány nelegálně,“ řekl pan Elleman v rozhovoru. „Velkou otázkou je, kolik jich mají a zda jim Ukrajinci pomáhají. Jsem velmi znepokojen.“

Jeho vlastní závěry, dodal, byly potvrzeny nálezy vyšetřovatelů OSN , podle kterých se před šesti lety Korea pokusila získat tajné technologie z ukrajinského komplexu. Dva Severokorejci byli zadrženi a zpráva OSN uvedla, že informace, které se snažili získat, se týkaly „pokročilých raketových systémů, motorů na kapalné pohonné hmoty, kosmické lodě a komplexem vyráběných raket a paliv.“

Vyšetřovatelé nyní věří, že uprostřed chaosu porevoluční Ukrajiny to Pchjongjang zkusil znovu.
Podrobná analýza Mezinárodního institutu pro strategická studia veřejně potvrdila, co zpravodajské služeb říkají neoficiálně již delší dobu: Nové rakety jsou založeny na technologii tak složité, že by nebylo možné, aby Severokorejci mohli přeskočit vývoj a přejít k novým motorům tak rychle. Nový motor zkoušeli poprvé v září – to znamená, že jim trvalo jen 10 měsíců přejít od z tohoto základního milníku k odpálení ICBM, příliš krátký čas, pokud nezískali vzory, hardware a odborné znalosti.
The White House odmítl závěry studie komentovat.

Minulý měsíc, Yuzhmash popřel zprávy, že tovární komplex bojuje o přežití a prodává své technologie do zahraničí, zejména do Číny. Na svých webových stránkách prohlašuje, že se firma nepodílí a nebude podílet na „přesunu potenciálně nebezpečných technologií mimo Ukrajinu.“
Američtí vyšetřovatelé tomuto prohlášení nevěří, i když přiznávají, že neexistuje žádný přímý důkaz, že vláda prezidenta Petro O. Poroshenka, který nedávno navštívil Bílý dům, věděl, co se děje uvnitř komplexu a měl nad tím kontrolu.

V pondělí, v zápětí potom, co studie byla zveřejněna, Oleksandr Turčynov, nejvyšší úředník ukrajinské státní bezpečnosti ve vládě pana Poroshenko, popřel jakékoli ukrajinské zpojení.
„Tato informace se nezakládá na žádných důkazech, je svým obsahem provokativní a s největší pravděpodobností byla produktem snahy ruských tajných služeb zakrýt jejich zločiny,“ řekl Turchynov. Řekl, že ukrajinská vláda vnímá Severní Koreu jako „totalitní, nebezpečný a nepředvídatelný stát, a podporuje všechny sankce proti této zemi.“

Jak se motory RD-250 dostaly do Severní Koreje je stále záhadou.

Pan Elleman nemohl vyloučit možnost, že velký ruský výrobní podnik, Energomash, který stále má silné vazby na ukrajinský komplex, hrál nějakou roli v převodu technologií motorů RD-250 do Severní Koreje. Řekl, že zbylé motory RD-250 mohou být také uloženy v ruských skladech.

Je mnohem pravděpodobnější, že USA zaútočí na Severní Koreu, než že Severní Korea zaútočí na USA.

Je mnohem pravděpodobnější, že USA zaútočí na Severní Koreu, než že Severní Korea zaútočí na USA.

Ale skutečnost, že výkonné motory se dostat do Severní Koreje, a to navzdory sankcím OSN, naznačuje hluboké selhání zpravodajských služeb mnoha států, které sledují Pchjongjang.

Vzhledem k tomu, že prezident Barack Obama v roce 2014 nařídil zvýšení sabotážních aktivit proti korejským raketovým systémům na severu, američtí úředníci pečlivě monitorovaly jejich úspěch. Zdálo se, že dosáhli velkého vítězství loni na podzim, kdy Kim jong-Un zastavil letové zkoušky systémů středního doletu „Musudan“, kteréý byly ohniskem amerického sabotážního úsilí.

Ale sotva Kim nařídil zastavení prací na vývoji „Musudan“, Severní Korea začaly používat nové motory rozdílných parametrů. A tyto testy byly úspěšnější.

Američtí představitelé neprozradí, kdy zaznamenali změny severokorejského programů. Ale existuje mnoho důkazů, že je zaznamenali pozdě.

Leon Panetta, bývalý ředitel CIA, v neděli na CBS‘‚Face the Nation‘řekl, že severokorejská snaha získat fungující ICBMs, které by mohly být integrovány s jadernými zbraněmi je úspěšnější, než očekávala, zpravodajská komunita.

„Rychlost, jakou se Severokorejcům podařilo dospět k těmto schopnostem je, na rovinu, něčím, co překvapilo jak Spojené státy, tak svět“ řekl.

Není úplně jasné, kdo je odpovědný za prodej motorů pro rakety a technických znalostí jejich konstrukce, a zpravodajské služby mají v některých detailech rozdílné teorie. Ale Mezinárodní institut pro strategická studia ve zprávě pana Ellemana předkládá nepřímý, ale velmi silný závěr, že do případu je zapleten krachující tovární komplex a jeho nedostatečně zaměstnaní inženýři.

„Cítím s těmi lidmi,“ řekl pan Elleman, který při práci na federálních projektech omezení raketových zbraní továrnu před deseti lety opakovaně navštívil. „Nechtějí dělat špatné věci.“

Město, kde je tovární komplex umístěn, Dnipro, je nejrychleji se smršťujícím městem na světě. Rozlehlé továrny, jihovýchodně od Kyjeva a kdysi jedno z center studené války, těžko nalézají pro své závody výrobní programy a zákazníky.

Američtí zpravodajští představitelé měli po celá desetiletí informace o tom, že Severní Korea využívá černý trh v raketové technice, a vybudoval svou vlastní infrastrukturu vysokých škol, konstrukčních kanceláří a továren.

Rekrutovala též mozky: V roce 1992, bezpečnostní orgány zadrželi na letišti v Moskvě celý tým raketových odborníků na cestě do Pchjongjangu.

To ale byl pro Severní Koreu jen dočasný nezdar. Korejci získali plány pro R-27, kompaktní střely vyráběné kdysi pro sovětské ponorky, vypracované v Makeyevově konstrukční kanceláři, průmyslového komplexu na Urale, který zaměstnal nepoctivé odborníky zadržené na letišti v Moskvě.
Ale R-27 byl komplikovaný, a design byl příliš složitý pro to, aby byl v severní Koreji duplikován a úspěšně testován.

Nakonec se North soustředil na alternativní zdroj tajemství raketových motorů – závod Yuzhmash na Ukrajině a jeho konstrukční kancelář. Jejich motory byly potenciálně jednodušší zkopírovat, protože nebyly určeny pro stísněné ponorky, ale pro pozemních raket. To zjednodušovalo jejich konstrukci.
Z ekonomického hlediska má podnik a jeho konstrukční kancelář další nové problémy potom, co Rusko na počátku roku 2014 napadlo a připojilo Krym, část Ukrajiny. Vztahy mezi oběma zeměmi se ocitly v bodu mrazu a Moskva zrušila plány dát koncernu Yuzhmash podílů na vývoji a výrobě nových raket, zejména nové verze rakety SS-18.

Zpráva Carnegieho Institutu pro mír mezi národy v červenci 2014, varovala, že takový hospodářský šok by mohl vystavit ukrajinské raketové a atomové odborníky nebezpečí ztráty zaměstnání a „může vystavit jejich zásadní know-how, nepoctivým režimům a šiřitelům.“

První náznaky, že ukrajinské motory padly do rukou severokorejců přišla v září, kdy Kim prováděl inspekci nového raketového motoru, o kterém analytici říkají, že je to největší a nejvýkonnější motor, kterým Korea disponuje.

Norbert Brügge, německý analytik, oznámil že fotografie ze zkušebního zážehu motoru odhalují velkou podobnost mezi ním a motorem RD-250, modelem ukrajinského koncernu Yuzhmash.

Alarm zazněl hlasitěji po druhém pozemním zážehu nového motoru letos v březnu, a úspěšném testu nové rakety středního doletu je Hwasong-12, letos v květnu. Test zlomil severokorejský rekord pro dolet rakety. Jeho vysoká trajektorie, by pokud byla balisticky vyrovnány, znamenala dolet asi 2.800 mil, dostatečně daleko za vzdálenost americké vojenské základny v Guamu.

Dne 1. června, Mezinárodní institut pro strategická studia prostřednictvím pana Ellemana zaznamenalo trefu. Tvrdilo, že silný motor zcela jistě pocházel od „jiného výrobce, než všechny ostatní motory, které jsme v Severní Koreji dosud viděli.“

Pan Elleman řekl, že korejská diverzifikace nové řady raketových motorů byla velmi důležitá, protože podkopala předpoklady Západu o korejských schopnostech. „Mohli bychom být velmi překvapeni“
A to je přesně to, co se stalo. První ze dvou severokorejských v červenci testovaných raket, Hwasong-14, doletěl do dostatečné vzdálenosti aby ohrozil Aljašku, což zpravodajskou komunitu nemálo překvapilo. Ale druhý test byl ještě úspěšnější, raketa doletěla tak daleko, že by mohla zasáhnout Denver a možná i Chicago.

Minulý týden, Bulletin atomových vědců představoval vlastní podrobnou analýzu nového motoru, ve rovněž které dospěl k závěru, že použitý motor je odvozen z RD-250. Toto zjištění, říkají analytici, přináší nové a potenciálně zlověstné otázky.“

Vynořující se stopy naznačují nejen nové hrozby ze Severní Koreje, říkají analytici, ale nové nebezpečí šíření globální raketové hrozby, protože Ukrajina a její raketová továrna zůstávají finančně sužované. Továrna dnes vyrábí trolejbusy a tahače a snaží se získat nové smlouvy na vývoj a výrobu raketových motorů, které by jí pomohly získat zpět její ztracenou slávu.

Zdroj: NYT

All for Joomla All for Webmasters