Napište nám:info@blokprotiislamizaci.cz
TÁDŽIKISTÁN
tajikistan-administrative-map

DR, 8.12.2017

„V Tádžikistánu se 98 procent obyvatel hlásí k islámu a ruské tradice importované v sovětské éře jsou mnohým z nich cizí. V zemi sousedící s Afghánistánem se navíc vzmáhá vliv radikálního islámu, přestože režim autoritářského prezidenta Imomaliho Rachmona se ho snaží všemožně potírat. Vláda zakázala mladým Tádžikům vyjíždět do arabských zemí ke studiu na náboženských školách a tvrdě postihuje projevy militantního islámu.“

(Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/dedu-mraze-v-tadzikistanu-ubodali-islamske-zemi-jsou-ruske-vanoce-cizi-1mh-/zahranicni.aspx?c=A120102_165329_zahranicni_ts r.2012)

„Velitel speciálních jednotek tádžické policie, který záhadně zmizel, se připojil k bojovníkům radikální organizace Islámský stát (IS) v Sýrii. Plukovník Gulmurod Chalimov to sám oznámil na videu. Chalimov, obklopen spolubojovníky, na záběrech rusky vysvětluje důvody svého rozhodnutí. Především poukazuje na nespokojenost s poměry panujícími v rámci ministerstva vnitra Tádžikistánu, včetně zákazu nosit muslimský oděv a provádět pět každodenních modliteb povinných pro islámské věřící.

Důležitý muž tádžických bezpečnostních sil, jenž se rozhodl přidat k radikálním islamistům, dává podle agentury TASS na videu rovněž najevo roztrpčení nad tádžicko-ruskými a rusko-americkými vztahy. Přitom prý sám prošel výcvikem ruských i amerických zvláštních oddílů.

Čtyřicetiletý Chalimov, který je otcem osmi dětí, vedl tádžické speciální jednotky po tři roky. Za jeho služby se mu dostalo řady státních vyznamenání.

Státní výbor národní bezpečnosti Tádžikistánu uvádí, že v řadách IS a dalších teroristických skupin v zahraničí nyní působí na 400 občanů této bývalé sovětské středoasijské republiky.
Mezinárodní krizová skupina (ICG) počátkem roku upozornila, že Islámský stát láká do Sýrie stále více rekrutů právě z postsovětské Střední Asie…V posledních třech letech se dostaly na území kontrolovaná příslušníky Islámského státu dva až tři tisíce občanů středoasijských zemí. Pro Islámský stát je prý totiž snazší verbovat nové bojovníky v Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu, které jsou zamořeny korupcí a dalšími problémy, než v Afghánistánu či Pákistánu.
(Zdroj: https://domaci.ihned.cz/c1-64080980-islamsky-stat-shani-rekruty-v-postsovetskych-zemich-utekl-tam-i-tadzicky-policejni-velitel r.2015)
Tádžikistán je muslimskou zemí, čemuž je nutné přizpůsobit své chování a oblečení. Cestování žen bez mužského doprovodu nemůžeme doporučit. Z důvodu častých kontrol ze strany místních orgánů je nutné mít pas s vízem neustále u sebe.
Jakkoli je celková bezpečnostní situace v Tádžikistánu nyní stabilizovaná, nelze vyloučit lokální střety extremistických skupin, jejichž činnost je rovněž spojena s obchodem s narkotiky. Doporučujeme dodržování základních bezpečnostních pravidel, obezřetnost a sledování pokynů místních autorit. V příhraničních oblastech u hranic s Afghánistánem, Uzbekistánem a Kyrgyzstánem důrazně doporučujeme nesjíždět z cesty, protože tyto oblasti mohou být zaminovány.
Drogy jsou ilegální a jejich držení, distribuce, přeprava a doprava je trestným činem, za který hrozí mnohaleté tresty vězení ve velmi tvrdých podmínkách
Na mnoha veřejných místech v Tádžikistánu platí přísný zákaz fotografování. Jde o tzv. strategicky důležitá místa, ke kterým patří například letiště, nádraží, tunely, mosty, budovy důležitých institucí a vnitřní prostory některých památek. Fotografovat se nesmějí ani hraniční přechody a státní hranice. Kromě toho je nevhodné fotografovat policisty, kolony aut doprovázené policejním vozem, dále pohřební obřady a průvody.
Provoz na hraničních přechodech, zejména v odlehlých oblastech, bývá omezován bez předchozího upozornění. Špatná turistická, dopravní a zdravotnická infrastruktura představuje pro cestovatele značné riziko. Pro cestu do Tádžikistánu proto doporučujeme kvalitní pojištění zahrnující evakuaci helikoptérou v případě nehody. Z důvodu špatného pokrytí signálem mobilního telefonu je při cestování mimo velká města vhodný i satelitní telefon.
Využívání platebních karet je na nízké úrovni, doporučujeme dostatek hotovosti, zejména USD.
http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/asie/tadzikistan/cestovani/other.html
All for Joomla All for Webmasters