Počítá se DPP do důchodu? Máme odpověď!

Počítá Se Dpp Do Důchodu

Příjem do 10 000 Kč

Mnoho lidí s příjmem do 10 000 Kč si klade otázku, zda se jim tato práce započítává do důchodu. Odpověď není jednoznačná a záleží na typu dohody. Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, se do důchodu nezapočítává, pokud měsíční příjem nepřesáhne 10 000 Kč. V tomto případě se neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Pokud si však měsíčně vyděláte na DPP více než 10 000 Kč, stává se z dohody pro účely důchodového pojištění závislá činnost a doba odpracovaná nad 10 000 Kč se vám do důchodu započítá. Je důležité si uvědomit, že limit 10 000 Kč se posuzuje za každý DPP zvlášť. Pro bližší informace doporučujeme kontaktovat Českou správu sociálního zabezpečení.

Student, důchodce

Pro mnoho studentů a důchodců je práce na Dohodu o provedení práce (DPP) lákavou možností, jak si přivydělat. Otázkou ale zůstává, zda se tato forma pracovního poměru počítá do důchodu. Odpověď zní: Ano, ale… Aby se vám doba práce na DPP započítávala do důchodu, musí být splněny určité podmínky. Zásadní je výše vašeho příjmu. Pro rok 2023 platí, že pokud si měsíčně vyděláte na DPP méně než 4 000 Kč, nevzniká vám účast na důchodovém pojištění. To znamená, že se vám tato doba nepočítá do důchodu. V případě, že váš příjem z DPP přesáhne 4 000 Kč měsíčně, odvádíte důchodové pojištění a tato doba se vám do důchodu započítává. Je důležité si uvědomit, že se tato hranice může v čase měnit, proto je vždy dobré si ověřit aktuální informace.

Zaměstnání na hlavní pracovní poměr

Zaměstnání na hlavní pracovní poměr s sebou přináší mnoho benefitů, mezi které patří i důchodové pojištění. Zaměstnavatel za vás odvádí pravidelné platby, které se vám po dosažení důchodového věku vracejí formou starobního důchodu. Výše důchodu se odvíjí od délky doby pojištění a výše odvodů. Na rozdíl od hlavního pracovního poměru se u dohody o provedení práce (DPP) s odvody na důchodové pojištění setkáte pouze ve specifických případech. Pokud si měsíčně vyděláte na DPP méně než 3 500 Kč, neodvádí se z této částky žádné sociální ani zdravotní pojištění. V případě, že si na DPP vyděláte více než 3 500 Kč, odvádí se sociální a zdravotní pojištění, a to jak z vaší strany, tak i ze strany zaměstnavatele. Tato doba se vám poté započítává do důchodu. Je tedy důležité zvážit, zda se vám vyplatí pracovat na DPP s hrubou mzdou do 3 500 Kč, nebo zda pro vás bude výhodnější překročit tuto hranici a zajistit si tak i důchodové zabezpečení.

Překročení limitu 10 000 Kč

Mnoho lidí si přivydělává na dohodu o provedení práce (DPP) a zajímá je, jak tato práce ovlivní jejich budoucí důchod. Důležitou informací je, že do doby pojištění, která se započítává do důchodu, se započítává i doba práce na DPP, ale pouze za určitých podmínek. Jednou z těchto podmínek je, že měsíční příjem z DPP přesáhne stanovenou hranici, která pro rok 2023 činí 10 000 Kč. Pokud vaše příjmy z DPP přesáhnou v daném měsíci tuto hranici, doba odpracovaná na DPP se vám v tomto měsíci započítá do důchodu. Naopak, pokud vaše příjmy z DPP nedosáhnou 10 000 Kč, tato doba se vám do důchodu nezapočítá. Je tedy důležité si hlídat výši svých příjmů z DPP, a to i v případě, že pro vás není hlavním zdrojem příjmů.

počítá se dpp do důchodu
Typ dohody Počítá se do důchodu? Podmínky
Dohoda o provedení práce (DPP) Ano, ale... Pouze pokud je odváděno sociální pojištění (důchodové pojištění). To je povinné pouze pokud hrubá odměna přesáhne 10 000 Kč za měsíc u jednoho zaměstnavatele.
Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) Ano Pokud je hrubá odměna vyšší než 3 500 Kč za měsíc.

Dobrovolné placení důchodového pojištění

Dobrovolné placení důchodového pojištění umožňuje lidem si sami spořit na důchod. To se může hodit v situacích, kdy člověk nepracuje nebo pracuje na dohodu s nízkým příjmem. Důležité je vědět, že ne každá dohoda se počítá do důchodu. Zatímco u dohody o provedení práce se odvody na důchodové pojištění neplatí automaticky, u dohody o pracovní činnosti ano, pokud je příjem vyšší než stanovená hranice. Pokud si tedy přivyděláváte na dohodu o provedení práce a váš příjem z ní je nízký, na důchod si z ní nespoříte. V takovém případě může být dobrovolné placení důchodového pojištění řešením, jak si zajistit vyšší důchod v budoucnosti. Než se ale pro něj rozhodnete, je vhodné zvážit všechny možnosti a probrat je s odborníkem.

Specifické případy (OSVČ)

Pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) platí specifická pravidla. Důležitým faktorem je, zda si OSVČ platí dobrovolné důchodové pojištění. Pokud ano, doba práce na DPP se mu do důchodu nezapočítává. V případě, že OSVČ dobrovolné důchodové pojištění neplatí, započítává se mu do důchodu pouze doba, za kterou odváděl pojistné na důchodové pojištění. Při DPP se odvádí pojistné na důchodové pojištění pouze z příjmů přesahujících 10 000 Kč měsíčně. To znamená, že pokud si OSVČ vydělá na DPP méně než 10 000 Kč za měsíc, tato doba se mu do důchodu nezapočítá. Pro OSVČ je tedy klíčové sledovat výši svých příjmů a zvážit placení dobrovolného důchodového pojištění, aby si zajistili dostatečnou dobu pojištění pro nárok na důchod.

počítá se dpp do důchodu

Doba práce na dohodu o provedení práce se do důchodu počítá, ale pouze pokud z ní bylo odvedeno sociální pojištění. Bez odvedeného pojištění se tato doba do důchodu nezapočítává.

Radomír Kovář

Sledujte výši svého příjmu

Ať už si přivyděláváte brigádou nebo máte stálou práci na dohodu o provedení práce (DPP), je důležité vědět, jaký to má vliv na váš budoucí důchod. Dobrá zpráva je, že doba práce na DPP se do důchodu počítá, ale jen za určitých podmínek. Aby se vám DPP započítala do důchodu, musíte z ní odvádět sociální pojištění. To ale neplatí automaticky. Sociální pojištění se z DPP platí pouze tehdy, pokud váš příjem z této dohody přesáhne v kalendářním měsíci určitou hranici. V opačném případě si ho platit nemusíte, ale tato doba se vám pak nepočítá do důchodu. Proto je důležité sledovat výši svého příjmu z DPP a včas se rozhodnout, zda si budete sociální pojištění platit dobrovolně, abyste si zajistili nárok na důchod i z této pracovní činnosti.

Informujte se u České správy sociálního zabezpečení

Pro zodpovězení otázky, zda se vám doba práce na dohodu o provedení práce (DPP) započítává do důchodu, je nejlepší obrátit se přímo na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zavolejte na jejich informační linku nebo navštivte webové stránky ČSSZ. Zaměstnanci ČSSZ vám poskytnou přesné a aktuální informace. Důležité je si uvědomit, že ne vždy se DPP do důchodu započítává. Záleží na výši vašeho příjmu z DPP a dalších faktorech. Pokud si nejste jistí, zda splňujete podmínky pro započítání DPP do důchodu, kontaktujte ČSSZ. ČSSZ je relevantním a důvěryhodným zdrojem informací ohledně důchodového pojištění.

Zvažte dobrovolné placení pojištění

Pokud zvažujete práci na dohodu o provedení práce (DPP) a zajímá vás, jak ovlivní váš budoucí důchod, je důležité vědět, že doba práce na DPP se do důchodu nepočítá. Je to dáno tím, že z příjmu z DPP se neodvádí sociální pojištění, které je pro nárok na důchod klíčové. Nicméně existuje možnost, jak si dobu práce na DPP pro důchod zhodnotit. Touto možností je dobrovolné placení důchodového pojištění.

počítá se dpp do důchodu

Dobrovolné důchodové pojištění si můžete sjednat u České správy sociálního zabezpečení. Výše plateb je na vás, minimální měsíční platba pro rok 2023 činí 2 841 Kč. I když se jedná o dobrovolné platby, důkladně zvažte své finanční možnosti. Než se pro dobrovolné placení důchodového pojištění rozhodnete, promyslete si, zda je to pro vás výhodné a zda si můžete dovolit platit pojištění pravidelně a dlouhodobě.

Publikováno: 23. 11. 2024

Kategorie: Finance