Vstupní lékařská prohlídka: Co od ní čekat a jak se na ni připravit?

Vstupní Lékařská Prohlídka

Co je vstupní prohlídka?

Je to lékařské vyšetření, které absolvujete před nástupem do nového zaměstnání. Jeho cílem je posoudit váš zdravotní stav a zjistit, zda je pro vás daná práce zdravotně vhodná. Prohlídku provádí praktický lékař, se kterým má váš nový zaměstnavatel uzavřenou smlouvu. Náklady na prohlídku hradí zaměstnavatel.

Během vstupní prohlídky lékař:

- Zkontroluje vaši zdravotní historii.

- Provede základní fyzikální vyšetření (změří vám tlak, zkontroluje zrak, atd.).

- Může vás poslat na další specializovaná vyšetření (např. k psychologovi, očnímu lékaři, atd.) v závislosti na typu práce.

Na základě výsledků prohlídky lékař vydá lékařský posudek, ve kterém uvede, zda jste schopni vykonávat danou práci. Pokud ano, bude v posudku uvedeno, zda máte nějaká zdravotní omezení.

Pro koho je prohlídka povinná?

Vstupní lékařská prohlídka je důležitým krokem při nástupu do nového zaměstnání. Mnoho lidí si klade otázku, pro koho je tato prohlídka povinná. Zákoník práce jasně stanovuje, že vstupní lékařskou prohlídku musí absolvovat všichni noví zaměstnanci. Platí to pro všechny typy pracovních poměrů, ať už se jedná o hlavní pracovní poměr, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Povinnost absolvovat vstupní prohlídku se vztahuje i na osoby, které se vracejí do práce po delší době, například po rodičovské dovolené nebo dlouhodobé nemoci. Cílem vstupní lékařské prohlídky je posoudit zdravotní stav uchazeče o zaměstnání a určit, zda je schopen vykonávat danou práci bez ohrožení svého zdraví a bezpečnosti, ale i zdraví a bezpečnosti ostatních. Lékař posuzuje zdravotní stav uchazeče s ohledem na charakter práce, kterou má vykonávat. V praxi to znamená, že pro některé profese, například pro řidiče z povolání nebo pro pracovníky v rizikových provozech, budou kladeny přísnější zdravotní požadavky. Vstupní lékařská prohlídka je hrazena zaměstnavatelem. Zaměstnavatel je povinen zajistit uchazeči o zaměstnání lékařskou prohlídku u smluvního lékaře.

Vlastnost Popis
Název Vstupní lékařská prohlídka
Cíl Zjistit zdravotní stav a případná rizika pro výkon práce
Povinnost Ano, pro vybrané profese (např. práce s rizikovými látkami, řízení motorových vozidel)
Frekvence Závisí na typu práce a věku, obvykle před nástupem do zaměstnání a poté periodicky

Kdy se prohlídka provádí?

Vstupní lékařská prohlídka se zpravidla absolvuje ještě před nástupem do nového zaměstnání. Zaměstnavatel je povinen vás na prohlídku vyslat vždy, když nastupujete do práce v rizikovém prostředí, s rizikovými faktory, nebo pokud to ukládá zákoník práce. Vstupní prohlídka slouží k posouzení vašeho zdravotního stavu a k určení, zda jste zdravotně způsobilý/á vykonávat danou práci. Lékař během prohlídky posoudí váš celkový zdravotní stav, zkontroluje vaši anamnézu a provede základní lékařské vyšetření. Na základě výsledků prohlídky pak vystaví lékařský posudek, který obsahuje informaci o vaší zdravotní způsobilosti k výkonu dané profese. Informace o vstupní lékařské prohlídce, jako jsou datum a čas, místo konání a jméno lékaře, by vám měl sdělit váš zaměstnavatel.

vstupní lékařská prohlídka

Kde prohlídku absolvovat?

Vstupní lékařskou prohlídku vám musí ze zákona zajistit váš zaměstnavatel. Prohlídku provádí praktický lékař, se kterým má váš zaměstnavatel sjednanou závodní péči. Pokud váš zaměstnavatel nemá sjednanou závodní péči s žádným praktickým lékařem, prohlídku pro vás musí zajistit u jiného poskytovatele pracovnělékařských služeb. Informace o tom, kde máte prohlídku absolvovat, vám musí zaměstnavatel sdělit. Kontaktujte proto vašeho zaměstnavatele nebo personální oddělení, kde vám sdělí všechny potřebné informace. Během vstupní prohlídky lékař posoudí váš zdravotní stav a schopnost vykonávat danou práci.

Jak se na prohlídku objednat?

Vstupní lékařskou prohlídku si sjednejte co nejdříve po nástupu do nového zaměstnání, ideálně ještě před jeho zahájením. Objednat se můžete u praktického lékaře, který má s vaším zaměstnavatelem uzavřenou smlouvu. Informace o tom, ke kterému lékaři se máte obrátit, vám poskytne personalista ve vaší firmě. Při objednání sdělte, že se jedná o vstupní prohlídku do zaměstnání a uveďte název vaší profese. Lékař vám sdělí, jaké dokumenty budete k prohlídce potřebovat. Obvykle se jedná o občanský průkaz a zdravotní průkaz, pokud jej máte. V některých případech může lékař vyžadovat i další dokumentaci, například zprávu od specialisty.

Co s sebou na prohlídku?

Na vstupní lékařskou prohlídku je důležité se dobře připravit, abyste lékaři usnadnili práci a zajistili si hladký průběh. Nezapomeňte si s sebou vzít průkaz totožnosti, nejlépe občanský průkaz a kartičku pojištěnce. Dále si s sebou vezměte seznam léků, které pravidelně užíváte, včetně jejich dávkování. Pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním, je vhodné vzít s sebou i zprávy od vašeho ošetřujícího lékaře, popřípadě výsledky posledních vyšetření.

vstupní lékařská prohlídka

Lékař se vás bude ptát na vaši zdravotní historii, proto je vhodné si před prohlídkou připomenout závažnější onemocnění a úrazy, kterými jste v minulosti prošli. Ženy by měly lékaři nahlásit, zda jsou těhotné, nebo zda těhotenství plánují.

Nezapomeňte, že cílem vstupní lékařské prohlídky je posoudit váš zdravotní stav a identifikovat případná rizika. Spolupracujte s lékařem a poskytněte mu všechny potřebné informace.

Vstupní lékařská prohlídka není jen formalita, ale investice do zdraví a prevence.

Radomír Dvořák

Průběh vstupní prohlídky

Vstupní prohlídka u lékaře je důležitým krokem při nástupu do nového zaměstnání. Cílem je posoudit zdravotní stav a případná rizika spojená s výkonem dané profese. Průběh vstupní prohlídky se může lišit v závislosti na typu práce a požadavcích zaměstnavatele, obecně však zahrnuje několik základních bodů. Lékař nejprve s uchazečem probere jeho zdravotní historii, a to včetně prodělaných nemocí, úrazů, operací a alergií. Důležité je zmínit i případnou rodinnou anamnézu. Následuje fyzikální vyšetření, které se zaměřuje na zhodnocení celkového zdravotního stavu. Lékař zkontroluje základní životní funkce, jako je krevní tlak, tep a dech. Dále se zaměří na vyšetření srdce, plic, břicha a pohybového aparátu. Součástí prohlídky může být i vyšetření moči a krve. Na základě výsledků vstupní prohlídky lékař posoudí, zda je uchazeč schopen vykonávat danou práci bez omezení, nebo zda jsou nutná speciální opatření.

Posudek o zdravotní způsobilosti

Vstupní lékařská prohlídka je nezbytným krokem pro řadu profesí a činností. Jejím cílem je posoudit zdravotní stav uchazeče a jeho způsobilost pro výkon dané profese z hlediska ochrany jeho zdraví i zdraví ostatních. Na základě vyšetření a zhodnocení zdravotní dokumentace vydá lékař posudek o zdravotní způsobilosti. Posudek obsahuje informaci o tom, zda je uchazeč zdravotně způsobilý, zdravotně způsobilý s podmínkou, nebo zdravotně nezpůsobilý pro výkon dané profese. V případě podmíněné způsobilosti může lékař stanovit omezení, například zákaz práce v noci nebo ve výškách. Pokud je uchazeč shledán zdravotně nezpůsobilým, lékař uvede důvody a případně doporučí jinou vhodnou pracovní činnost. Informace o vstupní lékařské prohlídce, jako jsou potřebné dokumenty, cena a kontakty na smluvní lékaře, poskytuje zaměstnavatel.

vstupní lékařská prohlídka

Náklady na vstupní prohlídku

Cena vstupní lékařské prohlídky se může lišit v závislosti na několika faktorech, jako je například rozsah prohlídky, lokalita a konkrétní lékař. Obecně se však dá říci, že cena se pohybuje v rozmezí od 1000 do 3000 Kč.

Vstupní prohlídka obvykle zahrnuje pohovor s lékařem o vaší anamnéze, fyzikální vyšetření a případně i základní laboratorní testy. Někteří lékaři mohou účtovat poplatky za jednotlivé služby zvlášť, proto je vždy vhodné se informovat o ceně předem.

Pamatujte, že vstupní lékařská prohlídka je investicí do vašeho zdraví. I když se vám cena může zdát vysoká, je důležité si uvědomit, že prevence je vždy lepší než léčba. Pravidelné lékařské prohlídky vám mohou pomoci odhalit zdravotní problémy včas, kdy je jejich léčba snazší a efektivnější.

Zaměstnavatel a lékařské tajemství

Vstupní lékařská prohlídka je důležitým krokem při nástupu do nového zaměstnání. Zaměstnavatel má ze zákona povinnost zajistit provedení vstupní prohlídky u svých zaměstnanců před zahájením práce. Cílem této prohlídky je posoudit zdravotní stav uchazeče a zjistit, zda je schopen vykonávat danou práci bez ohrožení svého zdraví a bezpečnosti, ale i bez rizika pro kolegy a pracovní prostředí. Lékařské tajemství je však chráněno zákonem a zaměstnavatel nemá právo znát veškeré informace o zdravotním stavu uchazeče. Lékař, který prohlídku provádí, smí zaměstnavateli sdělit pouze závěr prohlídky, a to ve formě lékařského posudku. Tento posudek obsahuje pouze informaci o tom, zda je uchazeč schopen vykonávat danou práci, případně s jakými omezeními. Zaměstnavatel se nesmí uchazeče dotazovat na podrobnosti o jeho zdravotním stavu, a to ani v případě, že se domnívá, že by to mohlo mít vliv na výkon práce.

Nejčastější dotazy

Pro mnoho lidí představuje vstupní lékařská prohlídka první setkání s novým zaměstnavatelem. Je proto pochopitelné, že s sebou nese řadu otázek. Co vlastně prohlídka obnáší? Musím ji absolvovat ještě před podpisem pracovní smlouvy? A co když mi lékař práci nedoporučí? Vstupní prohlídka slouží k posouzení zdravotní způsobilosti k výkonu dané profese. Její rozsah se liší podle typu práce a rizikových faktorů, kterým budete na pracovišti vystaveni. Zatímco u administrativních pozic může jít o základní vyšetření, u manuálně náročných profesí nebo pozic s vlivem na bezpečnost a zdraví třetích osob bude prohlídka podrobnější. Vstupní prohlídku hradí zaměstnavatel a měla by proběhnout v pracovní době, případně by vám za ni měl náležet náhradní volno. Důležité je vědět, že lékař posuzuje vaši zdravotní způsobilost pouze z pohledu požadavků dané profese. Nemusíte se tedy bát sdílet informace o svém zdravotním stavu, které s výkonem práce nesouvisí. V případě, že lékař shledá nějaké zdravotní omezení, nemusí to nutně znamenat, že vám práci nedoporučí. Může navrhnout úpravu pracovních podmínek nebo doporučit jinou, pro vás vhodnější pozici.

vstupní lékařská prohlídka

Publikováno: 22. 11. 2024

Kategorie: Zdraví