Začněte s přípravami: Jak zazimovat muškáty a užít si je i příští rok
Správný čas na zazimování
S příchodem chladnějších dnů a kratších večerů se zahrádníci pomalu loučí s bujnou krásou letní sezóny. Ale nezoufejte! I když je čas se rozloučit s rozkvetlými muškáty na záhonech, neznamená to konec jejich života. Naopak, správné zazimování jim zajistí zasloužený odpočinek a sílu pro další sezónu. Kdy je tedy ten správný čas na zazimování muškátů? Obecně platí, že ideální dobou je období, kdy noční teploty klesají k 5 °C. Většinou se jedná o období od poloviny října do začátku listopadu, ale záleží na konkrétním počasí a vaší lokalitě. Sledujte proto předpověď počasí a nenechávejte zazimování na poslední chvíli. Správně provedené zazimování je investicí do budoucnosti vašich muškátů. Představte si tu radost, až je na jaře opět umístíte na balkon či terasu a ony se vám odmění záplavou barevných květů!
Příprava muškátů na zimu
S příchodem chladnějších dnů je čas dopřát našim muškátům zasloužený odpočinek po sezóně plné zářivých květů. Zazimování muškátů není žádná věda a s trochou péče se nám odmění bohatým květenstvím i v příštím roce. Nejdříve pečlivě zkontrolujeme rostliny a odstraníme všechny suché listy a květy. Poté zkrátíme stonky zhruba o třetinu, abychom podpořili kompaktní růst a bohatší větvení. Přesazování není nutné, stačí zkontrolovat kořenový systém a v případě potřeby zvolit o něco větší květináč.
Muškáty zazimujeme na světlém a chladném místě, ideálně s teplotou mezi 5 a 10 stupni Celsia. Skvěle se hodí například chodba, světlý sklep nebo garáž. Během zimy zálivku omezíme na minimum, zeminu necháme vždy před další zálivkou proschnout. Na jaře, s příchodem teplých dnů, muškáty opět přesuneme na slunné stanoviště, začneme s pravidelnou zálivkou a přihnojováním. Brzy se nám odmění záplavou barevných květů, které nám budou připomínat slunečné letní dny.
Zkrácení stonků a odstranění listů
Zkrácení stonků a odstranění listů je důležitým krokem k tomu, aby vaše muškáty strávily zimu v klidu a na jaře se probudily plné síly. Nebojte se vzít nůžky do ruky – zkrácením stonků o jednu třetinu až polovinu podpoříte jejich rozvětvení a zajistíte bohatší kvetení v příští sezóně. Odstraněním všech listů, kromě těch vrcholových, zabráníte zbytečnému odpařování vody a pomůžete rostlině soustředit energii do kořenů. Představte si, jak vám na jaře muškáty poděkují záplavou barevných květů – to je ta nejlepší odměna za vaši péči!
Výběr vhodné nádoby a substrátu
Základem úspěšného zimování muškátů je správná volba nádoby a substrátu. Vyberte si spíše menší květináč, aby kořenový systém rostliny nebyl v příliš vlhkém prostředí. Ideální je vzdušný a propustný substrát, který zabrání hnilobě kořenů. Směs pro pokojové rostliny můžete obohatit o perlit nebo písek pro lepší odvod vody. Nezapomeňte na drenážní vrstvu na dně květináče, která pomůže odvádět přebytečnou vodu. Správně zvolená nádoba a substrát zajistí vašim muškátům ideální podmínky pro přezimování a na jaře se vám odmění bohatým květenstvím.
Zálivka a hnojení během zimy
S příchodem zimy a klesajícími teplotami se naši barevní muškátoví přátelé ukládají k zimnímu spánku. I když v tomto období odpočívají, správná zálivka a hnojení jim pomohou nabrat síly na další sezónu a odmění se vám bohatým květenstvím. Během zimy omezte zálivku na minimum. Půda by měla být spíše sušší, aby kořeny nezačaly hnít. Zalévejte pouze tehdy, když je substrát opravdu suchý, a to menším množstvím vody. Hnojení během zimy není nutné, jelikož muškáty nepřirůstají a živiny by nevyužily. Tímto způsobem zajistíte, že vaše muškáty budou mít dostatek energie na to, aby se na jaře probudily svěží a plné života, připravené zdobit vaše okna a balkony záplavou květů.
Ideální teplota a světelné podmínky
Zima pro vaše muškáty nemusí znamenat konec jejich krásy. Naopak, správně zvoleným místem s ideální teplotou a světelnými podmínkami jim dopřejete zasloužený odpočinek a připravíte je na další sezónu plnou květů. Muškáty v období vegetačního klidu nevyžadují tolik tepla a světla. Ideální teplota se pohybuje mezi 5 až 10 stupni Celsia. Světlé místo je stále důležité, ale přímé sluneční záření by mohlo muškátům spíše uškodit. Skvěle poslouží například světlá chodba, garáž s oknem nebo chladnější sklep. Představte si, jak se vaše muškáty po zimě probudí svěží a plné energie, připravené zdobit vaše okna a balkony záplavou barevných květů. S trochou péče a správným zazimováním se můžete těšit na další sezónu s vašimi oblíbenými květinami.
Ochrana před škůdci a chorobami
Zazimování muškátů je skvělou příležitostí, jak jim dopřát zasloužený odpočinek a zároveň si zajistit jejich krásu i pro příští sezónu. Během zimy se může stát, že se na rostlinách objeví škůdci, jako jsou molice nebo svilušky. Pravidelná kontrola rostlin je proto klíčová. Všímejte si, zda se na listech neobjevují drobné skvrnky, pavučinky nebo přímo hmyz. Pokud škůdce objevíte, nezoufejte! Existuje řada ekologických a účinných přípravků, které vám pomohou s jejich likvidací. Preventivně můžete rostliny ošetřit například roztokem vody s mýdlem. Stejně tak je důležité myslet na choroby, které se mohou u muškátů během zimování vyskytnout. Plísně a houbové choroby se často objevují v příliš vlhkém prostředí. Dbejte proto na správnou zálivku a zajistěte rostlinám dostatečné větrání. Dodržováním těchto zásad a trochou péče se vám podaří muškáty bez problémů přezimovat a na jaře se budete moci těšit z jejich záplavy květů.
Muškáty jsou jako medvědi – na zimu se ukládají k spánku. Jen je nemusíte krmit medem, stačí jim světlé místo a občasná kapka vody.
Božena Vavřínová
Jarní probuzení a přesazení
Po období zimního klidu, kdy vaše muškáty odpočívaly a nabíraly síly, přichází ten správný čas pro jejich jarní probuzení. S příchodem teplejších dnů a delších slunečních paprsků se i vaše muškáty začínají probouzet k životu. Prvním krokem je jejich přesun na světlejší a teplejší stanoviště. Zkontrolujte, zda zemina v květináčích není příliš suchá, a v případě potřeby ji mírně zvlhčete. Jakmile se na muškátech objeví první nové výhonky, je čas na přesazení. Použijte kvalitní substrát pro balkonové rostliny a nezapomeňte na drenážní vrstvu na dně květináče. Přesazení prospěje růstu a vitalitě vašich muškátů a zajistí jim dostatek prostoru pro rozvoj kořenového systému. Pravidelné zavlažování a přihnojování jim pak dodá potřebné živiny pro bohaté kvetení. S trochou péče se tak i letos můžete těšit z krásy a vůně vašich muškátů, které vám budou dělat radost po celou sezónu.
Vlastnost | Zazimování v chladu (5-10 °C) | Zazimování v teple (15-20 °C) |
---|---|---|
Náročnost | Nízká | Střední |
Periodicita zálivky | 1x za měsíc | 1x za 14 dní |
Potřeba světla | Není nutné | Nutné |
Tipy pro bohaté kvetení
Zima pro muškáty nemusí znamenat konec jejich krásy. Naopak, správné zazimování je klíčem k bohatému kvetení v dalším roce. Před prvními mrazíky muškáty seřízněte, čímž podpoříte růst nových výhonů a bohatší násadu květů. Pravidelné odstraňování odkvetlých květů během sezóny také přispívá k tvorbě nových poupat. Muškáty uložte na světlé a chladné místo, ideálně s teplotou mezi 5-10 °C. Během zimy zálivku omezte, ale nenechte substrát úplně vyschnout. S trochou péče a pozornosti se vám muškáty odmění záplavou květů i v dalším roce. Představte si tu radost, když vaše okna a balkony znovu rozzáří záplava barevných květů!
Publikováno: 07. 12. 2024
Kategorie: domov